Aktualności

Jest kilka ważnych badań, które powinno mieć wykonane każde nowo narodzone dziecko. O ile badania w kierunku niedoczynności tarczycy, fenyloketonurii i ocena słuchu wykonywane są jeszcze w szpitalu, gdzie urodziło się dziecko, to badanie preluksacyjne wykonuje się w poradni ortopedycznej wyposażonej w aparat USG.
Pierwsze badanie USG bioderek należy wykonać do 6 tyg. życia dziecka, chyba że istnieją czynniki ryzyka nieprawidłowego rozwoju stawów biodrowych takie jak dysplazja stawów biodrowych w rodzinie, np. u rodziców lub starszego rodzeństwa lub ułożenie miednicowe – wtedy badanie to należy wykonać jak najszybciej.
Dysplazja stawów biodrowych (nieprawidłowy rozwój stawów biodrowych) powstaje w trakcie ciąży i dotyczy około 5-7% dzieci populacji polskiej.
Wizyta preluksacyjna obejmuje badanie USG stawów biodrowych i ogólne badanie ortopedyczne dziecka. Badanie jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne.
W przypadku wykrycia nieprawidłowości, zalecane jest leczenie. W ogromnej ilości przypadków leczenie jest nieoperacyjne i pozwala na całkowite usunięcie wady. Dlatego tak ważne jest wczesne wykrycie i rozpoczęcie leczenia dysplazji stawów biodrowych.
U dziecka, u którego w porę nie wykryto wady i nie rozpoczęto leczenia, dochodzi do trwałych zmian w biodrze, które wymagają leczenia operacyjnego.

Badanie w naszym Centrum wykonuje dr Tomasz Zemlak.