Medycyna sportowa Poznań

Medycyna sportowa Poznań

Medycyna sportowa obejmuje całość procesów jakie zachodzą w organizmie człowieka w wyniku aktywności fizycznej lub jej braku. Przeznaczona jest nie tylko dla zawodowych sportowców, ale także dla osób aktywnych fizycznie lub tych, którzy powinni być aktywni. 

Nasza współpraca z różnymi dziedzinami medycyny, takimi jak:

pozwala nam nam na kompleksowe podejście do tematu i niezwykle skuteczne leczenie urazów sportowych.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych pacjentów, oferujemy także usługi:
 
  • Dietetyka sportowego.
 

Połączenie tych wszystkich elementów może przyczynić się do osiągnięcia nie tylko celów związanych ze zdrowiem, ale także z sukcesem sportowym. Medycyna sportowa to dziedzina, która nie tylko diagnozuje i leczy urazy, ale również pomaga uniknąć ich w przyszłości poprzed prowadzenie odpowiedniego trybu życia oraz planu treningowego.

Wszystkie te elementy stanowią klucz do końcowego sukcesu w leczeniu oraz powrotu do pełnej sprawności.

Zachęcamy do skorzystania z naszych usług!

Orzecznictwo sportowo lekarskie

Oferujemy konsultacje lekarza medycyny sportowej z zakresu orzecznictwa, polegające na przeprowadzaniu badań i wydawaniu orzeczeń o zdolności do uprawiania sportu dla dzieci i młodzieży do 23 roku życia.

 

Do wydania orzeczenia o zdolności do uprawiania sportu niezbędne jest:

  • Przyjście w stroju sportowym,

  • Wykonanie wcześniej badań badań laboratoryjnych (morfologia z rozmazem, poziom glukozy w surowicy, badanie ogólne moczu),

  • Wykonanie wcześniej badania EKG,

  • Ankieta badania podmiotowego zawodnika,

  • W przypadku chorób przewlekłych wymagane zaświadczenie od lekarza specjalisty leczącego dane schorzenie, o braku przeciwskazań do uprawiania sportu,

  • W przypadku kwalifikacji do uprawiania sportów walki wymagana konsultacja lekarza neurologa o braku przeciwskazań,
 
  • W przypadku kwalifikacji do uprawiania płetwonurkowania wymagane badanie spirometryczne.
 
 
Badania okresowe sportowców do 16-tego roku życia odbywają się co pół roku, powyżej 16-tego roku życia co rok.

Trening funkcjonalny

Trening funkcjonalny wzmacnia całe ciało, ale nie powoduje widocznej rozbudowy mięśni. Dzięki imitacji często wykonywanych ruchów, trening funkcjonalny zmniejsza ryzyko urazów podczas wykonywania codziennych czynności i pozwala nam poruszać się pewniej i wydajniej. Ze względu na to, że łączy w sobie kilka rodzajów ruchu jednocześnie, poprawia gibkość i koordynację. Oprócz tego szybkie tempo ćwiczeń zwiększa ogólną wydolność organizmu i poprawia krążenie krwi.

Bardzo ważną zaletą tej formy ćwiczeń jest również wzmacnianie często zaniedbywanych mięśni głębokich. Mięśnie te odpowiadają za utrzymanie prawidłowej postawy i zapobiegają występowaniu bólów kręgosłupa. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które prowadzą na co dzień siedzący tryb życia. Ich gorset mięśniowy jest często słaby, przez co często dotykają ich bóle szczególnie dolnej części kręgosłupa.

Nasz trener prowadzący zajęcia pomaga rozpocząć lub powrócić do regularnej, zdrowej i rozsądnej aktywności fizycznej, dopasowanej indywidualnie do każdego. Oferujemy właściwą ocena jakości wykonywanych wzorców ruchowych przez pacjenta, a następnie programowanie i modyfikację odpowiednich ćwiczeń, opierając się na jego indywidualnych potrzebach i ograniczeniach. Głównym celem naszej pracy jest poprawa jakości i efektywności ruchu, zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz przywrócenie funkcji narządu ruchu. 

Poznaj naszych specjalistów

Ortopeda oraz lekarz sportowy

Dietetyk sportowy